TC Lyon Başkonsolosu Hilmi Ege Türemen'in Lyon DİTİB'in Yeni Genel Merkezinin Temel Atma Töreninde Düzenlenen Etkinlikteki Takdimi

Hilmi Ege Türemen 10.12.2011
Sayın Paris Din Hizmetleri Müşaviri İzzet Er,
Sayın Din Hizmetleri Ataşemiz Hüseyin Böğe,
Sayın Dernek Başkanları,
Sayın Din Görevlilerimiz,

Lyon Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin Decines’de bulunan genel merkezinin tadili ve genişletilmesi amacıyla başlatılan projenin temel atma törenine katılmaktan büyük memnuniyet duymaktayım.
Halkımızın manevi ve ahlaki değerlerinin korunması ile milli birlik ve dayanışmanın gelişmesine büyük katkı sağlayan bu tür merkezlerin çoğalması memnuniyet verici bir gelişmedir.

Projenin bu noktaya gelmesinde önemli katkıları olan Lyon Din Hizmetleri Ataşesi Sayın Hüseyin Böğe ile Lyon-DİTİB Başkanı Fuat Meriç’e de bu vesileyle teşekkürlerimi ifade etmek isterim.

Vatandaşlarımızın beklentilerine uygun biçimde tefriş edilecek yeni binanın şimdiden hepimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

Sayın Dernek Başkanları,
Sayın Din Görevlilerimiz,

Ben de hepinizin bildiği gibi Lyon’daki görevime iki ay önce başladım. Bu iki aylık süre içerisinde de bir çoğunuzla tanışma imkanı buldum. Özellikle, Lyon dışına yaptığım temaslarda beni misafir eden Derneklerimizi teşekkür ederim. Pek yakında diğer Derneklerimizi de ziyaret ederek sorun ve görüşlerinizi ilk elden öğrenmeyi arzu etmekteyim.

Fransa’da yaşayan Türk toplumunun daha da güçlenebilmesi için tüm Derneklerimizin bir bütün olarak, birlik ve beraberlik içinde hareket etmeleri önem taşımaktadır. Temel konularda ortak tavır belirlemek hepinizin Fransız makamları nezdindeki taleplerinizin hayata geçirilmesini kolaylaştıracaktır.

Bilindiği üzere, önümüzdeki yıl Fransa’da Cumhurbaşkanlığı ve Ulusal Meclis seçimleri yapılacaktır. Fransız vatandaşı olan Türk toplumu mensuplarının bu seçimlerde oy kullanmaları büyük önem taşımaktadır.

Dernek üyelerinizi seçmen kütüklerine kayıt yaptırmaya yönlendirmenizi özellikle rica ediyoruz. Bu işlemi yapmak için geç kalınmış değildir. Vatandaşlarımızın 31 Aralık 2011 tarihine kadar Belediyelere başvurmaları mümkündür. Bu konuda Derneklerimizin yoğun çaba gösterdiklerini de biliyorum. Önümüzdeki üç haftada bu yöndeki gayretlerinizi sürdürmenizi önemle rica ederim.

Sayın Dernek Başkanları,
Sayın Din Görevlilerimiz,

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise Avrupa genelinde artış gösteren yabancı düşmanlığı, ayrımcılık ve ırkçılık eğilimleridir. Bunun en kötü örneklerini yakınımızdaki bazı Avrupa ülkelerinde görüyoruz. Fransa’da şimdiye kadar bu tür olayların sınırlı kalmış olması memnuniyet vericidir.
Ancak, Dernek Başkanlarımızı ve Din Görevlilerimizi İslamofobi ce yabancı düşmanlığını çağrıştırabilecek eylem ve davranışlar karşısında azami hassasiyet göstermeye davet ediyorum. Meydana gelen olaylar hakkında da süratle Başkonsolosluğumuza ve ilgili yerel makamlara bilgi vermenizi rica ediyorum.

Bir diğer önemli konu TBMM’de 30 Kasım günü kabul edilen 6252 sayılı “Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”la bağlantılıdır.

Tasarının Meclisimize sunulmasıyla birlikte vatandaşlarımız, Askerlik Kanunu’nun dövizle askerlik hizmetini ilgilendiren eski hükümlerinden faydalanmak amacıyla, Başkonsolosluğumuza yoğun biçimde başvurmaktadırlar. Bu yoğunlukla baş edebilmek için başvuru sırası uygulamasına gidilmiştir.

Başkonsolosluk olarak günde 250 adet dövizle askerlik başvurusu alıyoruz. Tabii, bunun dışında diğer Konsolosluk işlemlerini de sürdürmeye devam etmekteyiz. Neticede, yaklaşık üç haftadır saat mefhumu olmadan günde bazen 14-15 saat çalışmaktayız. Son başvuru sahibinin işlemi tamamlanmadan da Başkonsolosluğumuz kapanmamaktadır. Bu da bazen gece saat 22.00 ve 23.00”ü bulabilmektedir. Bu saatten sonra ise akşam sıraya giren vatandaşlarımızın randevu verilmesi için sabaha kadar görevlilerimiz isim kaydı almaktadırlar.

Öte yandan, 6252 sayılı “Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun” yürürlüğe girmesinden sonra, önceden ismini yazdırmış olmakla beraber, işlemin tamamlamamış vatandaşlarımızın eski tarife üzerinden ödeme yapmaları mümkün değildir.

Sözlerimi bitirmeden önce bir konuyu daha dikkatinizi çekmek isterim.

Bildiğiniz üzere, eski tip umuma mahsus pasaportlara Başkonsolosluğumuzda 1 Ocak 2011 tarihinden bu yana herhangi bir uzatma veya yenileme işlemi yapılmamaktadır.

Bu çerçevede pasaportunu değiştirmek durumunda olan vatandaşlarımızın www.epasaport.gov.tr adresinden randevu temin ederek Başkonsolosluğumuza başvurmaları gerekmektedir.

Son derece önemli olan bu hususa Sayın Din Görevlilerimiz vaazları sırasında atıfta bulunmaktadırlar. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bu aşamada vatandaşlarımıza bu hususta telkinde bulunulmasına devam edilmesinin gerekli olduğunu da dikkatinize getirmek isterim.

Sayın Dernek Başkanları,
Sayın Din Görevlilerimiz,

Öncelikle, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin Decines’de bulunan genel merkezinin tadili ve genişletilmesi amacıyla başlatılan projenin hayırlı olmasını dilerim
Bugün uzun mesafeler kat ederek Lyon’a gelen bütün Dernek Başkanlarımıza ve Din görevlilerimize şükranlarımı sunarım.
Hepinize teşekkür ederim.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

08:30 - 13:00 / 14:00 - 17:00

Başkonsolosluğumuzda randevu sistemi uygulanmaktadır. Konsolosluk işlemleri için "www.konsolosluk.gov.tr" internet adresinden randevu alınması gerekmektedir. Randevulu işlemler sabah 09:00-12:00, öğleden sonra ise 14:00-16:00 saatleri arasında yapılmaktadır. Konsolosluk servislerini bilgi almak için 14:00-17:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.
1.1.2021 Yeni Yıl Tatili
5.4.2021 Fransa'da Dini Tatil (Paskalya)
1.5.2021 Emek ve Dayanışma Günü
8.5.2021 II. Dünya Savaşı Zafer Günü
13.5.2021 Fransa'da Dini Tatil (Ascension)
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
24.5.2021 Fransa'da Dini Tatil (Pentecôte)
14.7.2021 Fransa Ulusal Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Gün
15.8.2021 Fransa'da Dini Tatil (Assomption)
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Fransa'da Dini Tatil (Toussaint)
11.11.2021 I. Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü
25.12.2021 Fransa'da Dini Tatil (Noel)