Türkiye Cumhuriyeti

Lyon Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri-duyuru 2 , 28.08.2015

Ülkemizde 1 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilecek 26. Dönem Milletvekili genel seçimlerinde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde oy kullanmalarını teminen yürütülen hazırlıklara devam edilmektedir.

Bu bağlamda, yurtdışında 8-25 Ekim 2015 tarihleri arasında Başkonsolosluğumuzda yapılacak seçimlere ilişkin hususlar aşağıda sunulmuştur.

-Yurtdışında yerleşik vatandaşlarımızın Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK)www.ysk.gov.tr internet adresi ‘Yurt Dışı Seçmen Sorgulama’ ekranından ‘’Yurtdışı Seçmen Kütüğü’’ nde kayıtlı olup olmadıklarını kontrol etmeleri, kayıtlı değillerse kayıt yaptırmak veya bilgilerini güncellemek için Başkonsolosluğumuza şahsen başvurmaları gerekmektedir. Posta yolu ile yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

-Bu çerçevede, adres beyanı bulunmayan veya adres değişikliğinde bulunmak isteyen vatandaşlarımızın 31 Ağustos 2015 tarihinden 10 Eylül 2015 Perşembe günü Türkiye saati ile (TSİ) 17.00’a kadar (Fransa yerel saati ile 16.00) nüfus cüzdanları veya pasaportları ile Başkonsolosluğumuza şahsen başvurmaları gerekmektedir.

-Anne veya babalar 18 yaşından büyük çocukları adına adres beyanında bulunamamaktadır. Bu nedenle, vatandaşlarımız adres beyanlarını şahsen yapmaları gerekmektedir.

-Başkonsolosluğumuza 10 Eylül 2015 Perşembe saat 16.00’dan sonra yapılacak Adres Beyanı başvuruları geçersiz olacaktır.

-Başkonsolosluğumuz 5 Eylül 2015, Cumartesi ve 6 Eylül 2015, Pazar günleri saat 10.00-16.00 saatleri arasında sadece “Adres Beyanı” işlemi için açık tutulacaktır.

-Şu an itibariyle Türkiye’de bulunan ancak yurtdışında ikamet eden vatandaşlarımızın yurtdışında bağlı bulundukları temsilcilikte oy kullanabilmeleri için 10 Eylül 2015 saat 17.00’a kadar Türkiye’de en yakın Nüfus Müdürlüğüne pasaportları ile başvurmaları gerekmektedir.

-Yurtdışında ikamet eden vatandaşlarımız, bağlı bulundukları Temsilcilikte oy kullanmaları gerekeceğini unutmamaları kaydıyla, diledikleri bir Temsilcilikte adres beyanında bulunabileceklerdir.

-Bir örnek vermek gerekirse, Cenevre Başkonsolosluğumuza yakın bölgede ikamet eden vatandaşlarımız, adres beyanlarını anılan Başkonsolosluğumuza yapabileceklerdir. Ancak seçim zamanı Başkonsolosluğumuza gelerek oylarını kullanmaları gerekmektedir.

-Seçimlerle ilgili her türlü işlemde (oy kullanma da dahil) T.C. kimlik numarası olan (nüfus cüzdanı, pasaport) bir belge ibraz edilmelidir.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.