Türkiye Cumhuriyeti

Lyon Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Dövizle Askerlik Hakkında Bilgi Notu , 05.02.2016

Değerli vatandaşlarımız,

 

Bilindiği üzere, 3 Şubat 2016 tarihi itibariyle 1.000 Avro tutarındaki Dövizle Askerlik Hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, www.konsolosluk.gov.tr  internet sitesinden tek kişilik RANDEVU alarak başvurularını yapmaya başlamışlardır.

 

Hangi yükümlünün ne kadar ödeme yapması gerektiği hususunda Milli Savunma Bakanlığı’ndan alınan bilgiler doğrultusunda ilave açıklama ihtiyacı hâsıl olmuştur.

 

Buna göre;

1-     38 yaşını tamamlamamış (1978 doğumlu ve daha küçük yaşta olanlar) ve daha önceki mevzuat çerçevesinde bir veya birden fazla taksit ödemesi yapanların Başkonsolosluğumuza herhangi bir başvuru yapmalarına gerek bulunmamaktadır.T.C. Merkez Bankası kayıtlarında 1.000 Avro ve üzerinde ödeme yaptıkları tespit edilenlerin kesin terhis veya askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılma işlemi yapılacak olup, bağlı bulundukları Askerlik Şubelerince mevcut adreslerine belgeleri gönderilecektir. Yapılan ödemelerin 1.000 Avro üzerinde kalan bölümü iade edilmeyecektir. 

2-    38 yaşını tamamlamış (1977 doğumlu ve daha büyük yaşta olanlar) ve daha önce dövizle askerlik başvurusunda bulunmuş ancak ödemelerini tamamlamadıkları için dövizle askerlik kapsamı dışında bırakılanlar,dövizle askerlik şartlarını haiz olmaları kaydıyla, www.konsolosluk.gov.tr internet sitesinden tek kişilik randevu alarak en geç 31 Aralık 2017 (dâhil) tarihine kadar başvuru yapmak suretiyle herhangi bir ödeme yapmadan dövizle askerlikten yararlanabilirler. Aynı şekilde, bu durumdaki vatandaşlarımıza da yaptıkları ödemelerin 1.000 Avro üzerinde kalan bölümü iade edilmeyecektir.
 

 

3-     38 yaşını tamamlamış ve daha önce hiç dövizle askerlik başvurusu yapmamış olanlar: Bu durumda bulunan vatandaşlarımız da, dövizle askerlik şartlarını haiz olmaları kaydıyla, www.konsolosluk.gov.tr
  internet sitesinden tek kişilik randevu alarak en geç 31 Aralık 2017 (dâhil) tarihine kadar 1.000 Avro ödeyerek başvurularını yapabilirler.

 

Not:  a- 1. maddede yer alan hususlara dâhil vatandaşlarımızdan randevu almış olanların randevularını iptal etmeleri rica olunur.

         b- Askerlik çağına gelmiş (19 yaşını doldurmuş-1997 doğumlu ve daha büyük olanlar) vatandaşlarımızdan 3 yıl (1095 gün) çalışmamış olanların Askerlik Erteleme işlemlerine devam edilmektedir. Bu durumdaki vatandaşlarımızın da şahsen başvurmak istemeleri halinde  www.konsolosluk.gov.tr  internet sitesinden tek kişilik randevu almaları gerekmektedir. Erteleme işlemi için gerekli belgeler listesi Başkonsolosluğumuz internet sitesi Bilgi Notları bölümünde mevcuttur.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.