Türkiye Cumhuriyeti

Lyon Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

PASAPORT BAŞVURUSU VE BEDELLERİ , 09.01.2017

E-PASAPORT TANZİMİ

E-pasaport başvurusu için önceden www.konsolosluk.gov.tr  internet sitesinden randevu alınması ve belirtilen gün ve saatte, sistemde belirtilen evrakla birlikte (Eski Pasaport, Nüfus Cüzdanı, Fransız Oturum Kartı ve 2 adet biyometrik fotoğraf, öğrenciler için öğrenci durum belgesi (certificat de scolarité) bağlı bulunulan Başkonsolosluğa gelinmesi gerekmektedir.

18 yaşından küçüklere maksimum 5 yıl süreli, 18 yaşından büyüklere ise maksimum 10 yıl süreli pasaport düzenlenmektedir. (Pasaport Harç Bedeli Çizelgesi aşağıdadır)

Başvuru tarihinden itibaren 10-15 gün içerisinde düzenlenen pasaportlar ülkemizden Başkonsolosluğumuza ulaştırılmakta olup, tarafınıza bilgi geldiğinde eski pasaportunuzla birlikte tekrar Başkonsolosluğumuza gelerek yeni pasaportunuzu imza karşılığı teslim alabilirsiniz. Eski pasaportunuz iptal edilip tarafınıza iade edilecektir. Lyon'a çok uzakta ikamet eden vatandaşlarımıza pasaportlarının posta yoluyla nasıl ulaştırılabileceği hakkında başvuru esnasında bilgi verilmektedir.

NOT: Nüfus cüzdanında kimlik numarası olmayan vatandaşlarımız randevu alma sırasında yönlendirildikleri başka bir siteden T.C. Kimlik numaralarını öğrenip randevu almaya devam edebilirler. Bu durumda olan vatandaşlarımız 2 fotoğraf ve eski nüfus cüzdanlarını Başkonsolosluğumuza getirdikleri takdirde pasaport müracaatı alınmadan önce kendilerine üzerinde T.C. Kimlik Numarası kayıtlı yeni bir nüfus cüzdanı düzenlenmektedir.

Bilgilerinize.

T.C. Liyon Başkonsolosluğu

İlgili Dosyalar :

- Pasaport Bedelleri-2017.xlsx