Türkiye Cumhuriyeti

Lyon Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Başkonsolosluğumuz Kançılaryasında 10 Kasım 2011 tarihinde düzenlenen Atatürk'ü Anma Töreninde Başkonsolos Sayın Hilmi Ege TÜREMEN tarafından yapılan konuşma, 10.11.2011

                                                                                     10 Kasım 2011


 


 


BAŞKONSOLOS HİLMİ EGE TÜREMEN’İN T.C. LYON


BAŞKONSOLOSLUĞUNDA DÜZENLENEN


 MUSTAFA  KEMAL ATATÜRK’Ü ANMA TÖRENİNDE YAPTIĞI KONUŞMA METNİ


 


 


Saygıdeğer Vatandaşlarım,


         Sayın Mesai Arkadaşlarım,


 


Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 73’üncü yıldönümünde  özlemle anıyoruz.


 


 Birinci Dünya Savaşından yenik çıkan Osmanlı İmparatorluğuna Batılı devletler tarafından Sevres Anlaşmasıyla dayatılan insafsız koşullar Atatürk ve silah arkadaşlarını  büyük bir şevkle milli mücadeleyi başlatmaya yönelmiştir.


 


Halkımızın, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Kurtuluş Savaşında gösterdiği muazzam çaba ve fedakarlıklarla eşsiz bir zafer elde edilmiş, Türk milleti esaretten kurtulmuş,  bağımsızlık mücadelemiz asırlar boyu unutulmayacak bir destanla taçlandırılmıştır.


 


         Mustafa Kemal Atatürk, yeni kurulan Türk Devleti’nin modern ve sağlam temeller üzerine inşa edilmesini hedeflemiştir. Bu anlayış doğrultusunda demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olma yolunda önemli atılımlar gerçekleştirilmiş, büyük çaplı reformlar uygulanmaya başlanmış, halkımızın çağdaş bir yaklaşımla idare edilmesini hedefleyen düzenlemeler süratle hayata geçirilmiştir.


 


Kurtuluş Savaşı sonrasında ülkemizin içinde bulunduğu sosyoekonomik koşullar atılan adımların ne kadar öngörü ve vizyon  içerdiğini açık biçimde ortaya koymaktadır. Bu gerçek hiç kuşkusuz göz ardı edilemez.


 


 Türk halkı da Atatürk’ün ortaya koyduğu vizyonu kararlılıkla sahiplenmiş ve benimsemiştir. Bu anlayış temelinde, ülkemiz,  süratle kalkınmış ve günümüzde de muasır Devletler arasındaki yerini almıştır.


 


Atatürk’ün belirlediği hedefler doğrultusunda çocuklarımıza aydınlık ve müreffeh bir gelecek bırakmak hepimizin temel görev ve sorumluluğudur. Bu nedenle, Cumhuriyetimize sıkı sıkıya sahiplenmek her açıdan büyük önem taşımaktadır.


 


Mustafa Kemal Atatürk , Türk halkının  en zor anında ülkemizin kaderini çizmiş, bağımsız bir ulus ve onun üyesi olan çağdaş bireyler olarak bugünlere ulaşmamızın yolunu açmıştır. 


 


 Atatürk, Türk ulusu için her zaman bir ortak payda ve ilham kaynağı olmaya devam edecektir. Onun belirlediği rotada yol almaya devam edeceğiz.


 


         Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.


 


Teşekkür ederim.