Başkonsolosun Mesajı

Başkonsolosun Mesajı 

Saygıdeğer vatandaşlarımız, görev bölgemizdeki Türk toplumunun değerli mensupları, Fransız dostlarımız,      

Başkonsolosluğumuzun internet sitesine hoş geldiniz.

Fransa genelinde  hizmet veren altı Başkonsolosluğumuzdan biri olan ve 1979 yılında faaliyete geçen T.C. Liyon Başkonsolosluğu Rhone-Alpes, Auvergne, Bourgogne, Franche-Comté ve Limousin bölgelerinde yer alan toplam 16 vilayetteki yaklaşık 140 bin vatandaşımıza hizmet sunmaktadır.

Ben ve çalışma arkadaşlarım sizlere en etkin biçimde hizmet sunma hedefi doğrultusunda yoğun bir mesai yürütmekteyiz. Verimlilik esaslarına dayalı daha iyi, kolaylaştırılmış, süratli ve çağdaş hizmet sunmak ve bu sayede vatandaşlarımızın memnuniyetini  sağlamak temel hedefimizdir.  Bu konuda olabilecek yapıcı görüş ve önerilerinizi bize e-posta (consulat.lyon@mfa.gov.tr) yoluyla iletmenizden memnuniyet duyacağız. Sorularınızı en kısa sürede yanıtlamaya çaba göstereceğiz.

Ayrıca, vatandaşlarımızın hak ve menfaatlerinin korunması, Fransız yerel makamlarıyla münasebetlerimizin geliştirilmesi, ülkemizin eşsiz kültürü ve benzersiz güzelliklerinin ön plana çıkartılması suretiyle Türkiye’nin görev bölgemizdeki  görünürlüğünün arttırılması diğer öncelikli çalışmalarımız arasında yeralmaktadır. Görev bölgemizdeki Sivil Toplum Kuruluşlarının da bu hedefe yönelik faaliyetlerde bulunmalarının ve bu hedef doğrultusunda düzenlenecek etkinlikleri teşvik etmelerinin ülkemizin Fransız dostlarımıza tanıtılması açısından büyük fayda sağlayacağı kanaatindeyiz.

Öte yandan, vatandaşlarımızın ve Türk kökenli Fransız vatandaşlarının, kendi kültürel değer ve kimliklerini koruyarak, içinde yaşadıkları toplumda etkin ve saygın yerlere gelmelerinin, yaşadıkları toplumun siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel hayatına aktif biçimde katılmalarının, esasen Türkiye ve Fransa arasındaki ilişkilerin daha da ilerlemesine katkıda bulunacağı inancını taşıyorum.

 

Değerli vatandaşlarımız,

Başkonsolosluğumuzun sadece resmi işlemler yapılan bir mekân olmadığını, aynı zamanda hepimizi biraraya getiren ve kaynaştıran ortak noktamız olduğunu dikkatinize sunmak istiyorum. Konsolosluk birimlerinin yanı sıra Başkonsolosluğumuz bünyesinde faaliyet gösteren Eğitim Ataşeliğimiz, Din Hizmetleri Ataşeliğimiz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliğimiz ile Ticaret Ataşeliğimiz de görevleriyle bağlantılı olarak sizlere kapsamlı hizmet sunmaya daima hazırdırlar.

Devletimizin, konsolosluk hizmetlerinin sizlere teknolojik imkânlardan da yararlanılarak daha hızlı ve etkin şekilde sunulması hedefi doğrultusunda Dışişleri Bakanlığımızca geliştirilen Konsolosluk internet sitesi kullanımınıza sunulmuş bulunmaktadır. Konsolosluk işlemleriyle ilgili tüm bilgilerin ayrıntılı olarak yer aldığı www.konsolosluk.gov.tr internet adresinden ulaşılan bu site ayrıca, bazı işlemlerin konsolosluklara gitmeksizin posta yoluyla da yapılmasına imkân vermektedir. Bu nedenle, Konsolosluk sitemizi etkin şekilde kullanmanızı tavsiye ediyorum. Hizmetlerimizin daha da geliştirilmesi amacıyla, yapıcı eleştiri ve önerilerinize her zaman açık olduğumuzu da belirtmek isterim.

Bu duygu ve düşüncelerle siz kıymetli vatandaşlarımı ve sitemizi ziyaret eden herkesi sevgiyle selamlar, şahsım ve tüm Başkonsolosluk çalışanları adına sağlık, mutluluk ve esenlikler dilerim.

Mehmet Özgür Çakar Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

9:00 - 12:30 / 14:00 - 17:30

Horaires d'ouvertures: 09h00-12h30 Pour demandes de visa: uniquement les mardi et jeudi a partir de 14h30. Pour toutes vos questions envoyer vos e-mails: consulat.lyon@mfa.gov.tr
2.4.2018 Paskalya Yortusu
1.5.2018 Dünya Emek ve Dayanışma Günü
8.5.2018 "Victoire" 1945 Zafer Bayramı
10.5.2018 "Ascension" Yortusu
21.5.2018 "Pentecôte" Yortusu
15.6.2018 Ramazan Bayramı 1. gün
15.8.2018 "Assomption" Yortusu
21.8.2018 Kurban Bayramı 1. gün
29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2018 "Toussaint" Tatili
25.12.2018 Noel Tatili
1.1.2019 Yılbaşı Tatili