ASKERLİK - Dövizle, 8.11.2017

Dövizle askerlik konusundaki kanun tasarısı 14 Ocak 2016 tarihinde TBMM'de kabul edilerek yasalaşmış ve yasadaki şartları taşıyan vatandaşlarımız için dövizle askerlik ücreti1000 Avroolarak belirlenmiştir. Sözkonusu kanun değişikliği,27 Ocak 2016tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

YARARLANMA ŞARTLARI

 • Fransa’da oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren, meslek veya sanat mensubu statülerinden biri ile ya da Fransız vatandaşlığına sahip olarak Türkiye’de geçen süreler hariç toplam enaz 3 yıl (1095 gün)süreyle çalışmış olmak,
 • Bir takvim yılı yılının yarısından fazla süreyle (184 gün dâhil daha fazla) Türkiye’de kalmamış olmak. Örnek: 1 Ocak 2015-31 Aralık 2015 (bir takvim yılı) tarihleri arasında 184 gün ve daha uzun süre Türkiye’de kalmış vatandaşlarımızın başvuruları kabul edilmez.

Fransa’da oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren, meslek veya sanat mensubu statülerinden biri ile ya da Fransız vatandaşlığına sahip olarak Türkiye’de geçen süreler hariç toplam en az 3 yıl (1095 gün) süreyle çalışmış olan vatandaşlarımız

http://lyon.bk.mfa.gov.tr/Mission veya www.konsolosluk.gov.tr internet sitelerinden RANDEVU alarak –

1000 Avroluk dövizle askerlik için başvurularını yapabilirler.

Randevunuzu masaüstü bilgisayarınızdan alınız, dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları ve tabletler sistem hatası verebilmektedir. Randevunuzu aldıktan sonra MUTLAKA ONAYLAMANIZ gerekmektedir.

ÇİFTE VATANDAŞLAR İÇİN

 • Certificat de nationaité française veya Acte de naissance avec la mention de l’acquisition de nationalité française veya Decret de naturalisation
 • T.C. KİMLİK KARTININ ASLI ve arkalı-önlü 1 adet fotokopisi (üzerinde T.C. kimlik numarası ve fotoğrafı olmayan nüfus cüzdanları için 2 adet fotoğrafla nüfus gişelerinden sıra numarası alınmalıdır.)
 • FRANSIZ KİMLİK KARTININ ASLI ve 2 adet arkalı-önlü fotokopisi
 • FRANSIZ ya da TÜRK PASAPORTUNUN ASLI ve fotoğraflı sayfanın, Türkiye’ye giriş çıkış mühürlerinin bulunduğu sayfaların 1 adet fotokopisi (geçerlilik tarihi geçmiş olabilir)
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 2 ADET VESİKALIK FOTOĞRAF
 • CERTIFICAT DE TRAVAIL (İşçilik Belgesinin) Aslı ve 1 adet fotokopisi
 • FICHE DE PAIE (en son maaş pusulasının) ve 1 adet fotokopisi
 • RELEVE DE CARRIERE (Hizmet döküm belgesi) belgesinin aslı (İş durumunuza göre; CARSAT ve RSI, Organic, MS teşkilatından temin edilmeli (Diğer işlerde çalışanlar bağlı oldukları özel kurumlardan almalıdırlar. İsviçre'de çalışanlar AVS belgesi getirmelidirler. )

SADECE TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN

 • T.C. KİMLİK KARTININ ASLI ve arkalı-önlü 1 adet fotokopisi (üzerinde T.C. kimlik numarası ve fotoğrafı olmayan nüfus cüzdanları için 2 adet fotoğrafla nüfus gişelerinden sıra numarası alınmalıdır.)
 • OTURMA-ÇALIŞMA KARTININ ASLI ve 1 adet arkalı-önlü fotokopisi
 • TÜRK PASAPORTUNUN ASLI ve fotoğraflı sayfanın, Türkiye’ye giriş çıkış mühürlerinin bulunduğu sayfaların 1 adet fotokopisi
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 2 ADET VESİKALIK FOTOĞRAF
 • CERTIFICAT DE TRAVAIL (İşçilik Belgesinin) Aslı ve 1 adet fotokopisi
 • FICHE DE PAIE (en son maaş pusulasının) ve 1 adet fotokopisi
 • RELEVE DE CARRIERE (Hizmet döküm belgesi) belgesinin aslı (İş durumunuza göre; CARSAT ve RSI, Organic, MS teşkilatından temin edilmeli (Diğer işlerde çalışanlar bağlı oldukları özel kurumlardan almalıdırlar. İsviçre'de çalışanlar AVS belgesi getirmelidirler.)

ÖNEMLİ:

 • RELEVE DE CARRİERE belgesini İŞVERENLER RSİ’den, İŞÇİLER CARSAT’tan alır. İşçiler için CARSATinternet sitesinden hesap oluşturup sözkonusu belgeyi bilgisayarlarına indirip yazıcıdan çıkarmaları yeterli olacaktır. Anılan belgede en az 13 trimestr olmalıdır.İsviçre'de çalışanlar AVS belgesi getirmelidirler.
 • İŞVERENLER: Eğer yükümlü, kendi adına çalışıyorsa Relevé de Carriere belgesi ile bağlı olduğu Oda’danen az 3 yıldan beri kendi adına çalıştığını belirtir belge (EXTRAIT DE K-BIS) alması gerekir.
 • İŞSİZLER: POLE EMPLOI’dan NOTIFICATION ve son AVIS DE PAIEMENT gereklidir.
 • RSA ALANLARbunun belgesini ibraz edeceklerdir.
 • ÇİFTE VATANDAŞLIĞI olanlar Fransız vatandaşlık bildirme işlemini yaptırmak zorundadırlar.
 • Vatandaşlarımız randevu gününe geldiklerinde VATANDAŞLIK gişesinden sıra numarası almalıdırlar.

Durumları hakkında geniş bilgi edinmek isteyen vatandaşlarımızın bağlı bulunduklarıaskerlik şubeleri ile iletişime geçmeleri rica olunur.

Kısayol için tıklayınız:

http://www.msb.gov.tr/Askeralma/AsalIletisim

Dövizle askerlik ücretinin tamamını ödeyenler, Türkiye’ye kesin dönüş yapabilirler.

Net 1095 gün çalışma süresi hesaplanırken, Türkiye’de geçirilen günlerin toplamı net çalışma süresinden düşülmektedir. Bu şekilde yapılacak hesaplama sonucunda, çalışma süresi yeterli olmayan ( 1095 günden daha az) vatandaşlarımızın başvuruları alınmaz.

Örnek: İbraz edilecek çalışma belgesine göre işe başlama tarihi: 01.01.2013

Belgenin düzenlendiği tarih ise : 01.01.2016

Toplamda 1095 gün (3x365) çalışılmış.

Türkiye’ de geçirilen süreler;

2010 yılında 30 gün ( pasaporttaki giriş-çıkış tarihlerine göre)

2011 yılında 30 gün ( pasaporttaki giriş-çıkış tarihlerine göre)

2012 yılında 15gün ( pasaporttaki giriş-çıkış tarihlerine göre)

Toplam: 75 gün

Çalıştığını belgelediği süre zarfında Türkiye’de toplam 75 gün kalmış ise; 1095-75 = 1020 gün net olacağından başvuru kabul edilmeyecektir. Bu durumda başvurunun, Türkiye’ye gitmeden en az 75 gün daha çalıştıktan sonra yapılması gerekmektedir.

Her ne sebeple olursa olsun ( yıllık izin, tatil, iş vs.) Türkiye’de geçirilen süre toplamdan düşülmektedir.

Başvuru nasıl yapılır?

 • Dövizle askerlik başvurusu iki aşamalı bir işlemdir.
 • Yukarıda belirtilen yararlanma şartlarını haiz vatandaşlarımız durumlarına uygun güncel tarihlibelgeleri ve fotokopileri ile Başkonsolosluğumuza tek kişilikRANDEVUalarak şahsen müracaat ederler.
 • Başvuruları uygun görülenlere Banka Ödeme Belgesi verilir.
 • Vatandaşlarımız ödemelerini yaptıktan sonra bankalarından temin edecekleri makbuzu (Avis d’operation de virement ve RİB) dosyaları ile birlikte ikinci bir RANDEVU alarak askerlik servisine müracaat etmelidirler, aksi takdirde işlem yarım kalmış sayılır.

Mehmet Özgür Çakar Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

9:00 - 12:30 / 14:00 - 17:30

Horaires d'ouvertures: 09h00-12h30 Pour demandes de visa: uniquement les mardi et jeudi a partir de 14h30. Pour toutes vos questions envoyer vos e-mails: consulat.lyon@mfa.gov.tr
2.4.2018 Paskalya Yortusu
1.5.2018 Dünya Emek ve Dayanışma Günü
8.5.2018 "Victoire" 1945 Zafer Bayramı
10.5.2018 "Ascension" Yortusu
21.5.2018 "Pentecôte" Yortusu
15.6.2018 Ramazan Bayramı 1. gün
15.8.2018 "Assomption" Yortusu
21.8.2018 Kurban Bayramı 1. gün
29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2018 "Toussaint" Tatili
25.12.2018 Noel Tatili
1.1.2019 Yılbaşı Tatili