ASKERLİK - Dövizle, 14.1.2021

DÖVİZLE ASKERLİK – BAŞTAN SONA LÜTFEN DİKKATLİCE OKUYUNUZ.

1 /Öncelikle, Başkonsolosluğumuza gelmeden https://dovizle.msb.gov.tr sitesine girerek eğitim yapmanız gerekmektedir. Randevu almadan önce en az 48 saat bekleyin.

2/Eğitimi yaptıktan sonra www.konsolosluk.gov.tr internet SİTESİNDEN RANDEVU alıp aşağıdaki belgelerle ve 4.425,00 € nakit parayla Başkonsolosluğa gelmeniz gerekmektedir (500€'luk paralar kabul edilmeyecek, ödemelerde taksitlendirme olamayacaktır).

Randevunuzu masaüstü bilgisayarınızdan alınız, cep telefonları ve tabletler sistem hatası verebilmektedir. Randevunuzu aldıktan sonra epostayla gönderilen şifreyle MUTLAKA ONAYLAMANIZ gerekmektedir. Belgelerde eksiklik olursa dosyanız işleme alınamayacaktır.

ÇİFTE VATANDAŞLAR İÇİN

 • Fransız vatandaşı olan ilgilinin 1 adet “acte de naissance copie intégrale” belgesi.
 • Fransız vatandaşı olan ilgilinin (varsa) “Certificat de nationalité” belgesinin 1 fotokopisi.
 • İlgili vatandaşın annesi ve/veya babası Fransız vatandaşı ise , anne/baba’ya ait 2’şer adet “acte de naissance copie intégrale” belgesi.
 • İlgili vatandaşın annesi ve/veya babası Fransız vatandaşı ise , anne/baba’ya ait “certificat de nationalité” belgesinin 2 fotokopisi.
 • T.C. kimlik kartının aslı ve arkalı-önlü 1 adet fotokopisi. Önemli Not: Üzerinde T.C. Kimlik Numarası ve fotoğraf olmayan nüfus cüzdanınız varsa dövizle askerlik başvurusu randevunuzdan önce T.C. Kimlik Kartı başvurusunda bulunmak üzere “Nüfus Servisinden” randevu almanız ve beraberinizde 2 adet fotoğraf getirmeniz önerilmektedir.
 • Fransız kimlik kartının aslı ve 2 adet arkalı-önlü fotokopisi.
 • Fransız veya Türk pasaportunun aslı ve fotoğraflı sayfanın 1 adet fotokopisi.
 • 2 adet vesikalık fotoğraf (6 ay içinde çekilmiş)
 • İŞÇİ OLANLAR:Son üç yılını Fransa’da yaşadığını ispatlayan Relevé de carrière belgesi ya daSon üç yılın gelir vergilerinin1 adet fotokopileri
 • ÖĞRENCİ OLANLAR:Son üç yılı kapsayan okul sertifikaları

SADECE TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN

 • T.C. kimlik kartının aslı ve arkalı-önlü 1 adet fotokopisi. Önemli Not: Üzerinde T.C. Kimlik Numarası ve fotoğraf olmayan nüfus cüzdanınız varsa dövizle askerlik başvurusu randevunuzdan önce T.C. Kimlik Kartı başvurusunda bulunmak üzere “Nüfus Servisinden” randevu almanız ve beraberinizde 2 adet fotoğraf getirmeniz önerilmektedir.
 • Fransız oturum kartının aslı ve 2 adet arkalı-önlü fotokopisi (en az 6 ay geçerli, "recepissé" kabul edilmeyecek)
 • Geçerli Türk pasaportunun aslı ve fotoğraflı sayfanın 1 adet fotokopisi.
 • 2 adet vesikalık fotoğraf (6 ay içinde çekilmiş).
 • Relevé de Carrière belgesinin aslı (İşverenler RSİ’yi telefonla arayarak ,İşçiler ise CARSAT’ın internet sayfasından bu belgeyi alabilirler. İsviçre'de çalışanlar AVS belgesi getirmelidirler. Anılan belgede en az 13 trimestr olmalıdır.

 • İŞÇİ OLANLAR: Certificat de travail (İşçilik Belgesi) aslı (yeni tarihli, imzalı ve mühürlü).
 • İŞVEREN OLANLAR:Extrait K-BIS (aslı ve 1 adet fotokopisi).
 • İŞSİZ OLANLAR: İşsizlik ya da RSA parası aldığınızı gösteren belge (avis de paiement Pôle Emploi / notification paiement RSA).

Önemli bilgiler:

Yabancı ülkelerde yaşayan yükümlülerin dövizle askerlik uygulamasından yararlanma şartlarında yapılan güncel değişiklikler kapsamında; Daha önce banka aracılığıyla yapılan dövizle askerlik ödemelerinin doğrudan Başkonsolosluğumuzca tahsil edilmesine imkan tanındığı, Dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak için 38 yaş sınırının kaldırıldığı, Yükümlülere Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi alma şartının getirildiği duyurulmuştu.

Dövizle askerlik uygulamasından yararlanma şartlarından biri olan “uzaktan eğitim” alma ile ilgili internet sitesi 11 Aralık 2018 tarihinden itibaren Milli Savunma Bakanlığımızca hizmete açılmıştır. Eğitimi, masaüstü ya da dizüstü bilgisayar ve Google Chrome kullanarak yapmanız gerekmektedir. Bu siteye girerek uzaktan eğitim programını tamamlayan Başkonsolosluğumuz görev bölgesinde mukim vatandaşlarımız, kanunda belirtilen belgelerle birlikte başvurularını yapabileceklerdir.

Dövizle askerlik hizmeti bağlamında oturma veya çalışma iznine sahip olarak Türkiye’de geçen süreler hariç olmak üzere yurt dışında en az üç yıl fiilen çalışılmış olması şartı geçerliliğini korumaktadır. Kanunda belirtilen şartları sağlamadığı tespit edilen yükümlüler, uzaktan eğitimi tamamlamış olsalar dahi dövizle askerlik başvurularının sonuçlandırılması mümkün olamayacaktır. Çifte Vatandaş hamillerinden 13 trimestr çalışma şartı artık aranmayacaktır ancak yine de "Relevé de Carrière" belgelerini getirmeleri gerekmektedir.

Saygıyla duyurulur.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

08:30 - 13:00 / 14:00 - 17:00

Başkonsolosluğumuzda randevu sistemi uygulanmaktadır. Konsolosluk işlemleri için "www.konsolosluk.gov.tr" internet adresinden randevu alınması gerekmektedir. Randevulu işlemler sabah 09:00-12:00, öğleden sonra ise 14:00-16:00 saatleri arasında yapılmaktadır. Konsolosluk servislerini bilgi almak için 14:00-17:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.
1.1.2021 Yeni Yıl Tatili
5.4.2021 Fransa'da Dini Tatil (Paskalya)
1.5.2021 Emek ve Dayanışma Günü
8.5.2021 II. Dünya Savaşı Zafer Günü
13.5.2021 Fransa'da Dini Tatil (Ascension)
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
24.5.2021 Fransa'da Dini Tatil (Pentecôte)
14.7.2021 Fransa Ulusal Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Gün
15.8.2021 Fransa'da Dini Tatil (Assomption)
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Fransa'da Dini Tatil (Toussaint)
11.11.2021 I. Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü
25.12.2021 Fransa'da Dini Tatil (Noel)