Türkiye Cumhuriyeti

Lyon Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Yös (yabancı Öğrenci Sınavı) Hakkında , 31.03.2014

YÖS (Yabancı Öğrenci Sınavı) BİLGİLENDİRME DUYURUSU

Türkiye’nin en büyük ve en köklü üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi, 2003 yılından bu yana dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında yer almaktadır. Bünyesinde 20 fakülte, 3 yüksek okul, 7 meslek yüksek okulu, 17 enstitü, 61 uygulama ve araştırma merkezi bulunduran İstanbul Üniversitesi, 132.000 öğrenci ve 5.300 öğretim üyesine sahiptir.

Böyle bir potansiyele sahip olan İstanbul Üniversitesi, uluslararasılaşmaya da büyük önem vermektedir. Bu amaçla yabancı uyruklu veya orta öğrenimini yurt dışında tamamlamış olan T.C. vatandaşı öğrencileri çeşitli bölüm ve programlara yerleştirmek için önceden belirlenen merkezlerde, belirli bir kontenjan sıralamasıyla Yabancı (Uluslararası) Öğrenci sınavı (YÖS) yapmaktadır.

2013 yılında yapılan ÜİYÖS sınavına dört binden fazla öğrenci katılmış ve bu sınavın sonucunda alınan puanla Türkiye’de İstanbul Üniversitesi’nin yanı sıra 59 devlet üniversitesi ve özel üniversite öğrenci kabul etmiştir.

Bu yılki sınav ise yoğun ilgi dolayısıyla 24 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul’dan başka Almanya/Köln, Azerbaycan/Bakü, Bosna-Hersek/ Saraybosna, Gürcistan/Tiflis, Kazakistan/Almatı, Kosova/Priştine, Makedonya/Üsküp, Türkmenistan/Aşkabat, İran/Tahran, Irak/Erbil, Ürdün/Amman, Mısır/Kahire ve Malezya/Kuala Lumpur olmak üzere toplam 13 merkezde yapılacaktır.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

İlgili Dosyalar :