Türkiye Cumhuriyeti

Lyon Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Uluslararası Öğrenci Sınavı Hakkında , 28.11.2014

İstanbul Üniversitesi 2003 yılından bu yana dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında yer almaktadır. 161.000 öğrenciye ve 5329 öğretim üyesine sahiptir.

İstanbul Üniversitesi yabancı uyruklu veya orta öğrenimini yurt dışında tamamlamış olan T.C. vatandaşı öğrencileri üniversitemizdeki önlisans ve lisans seviyelerindeki bölüm ve programlara yerleştirmek için yurt içi ve yurt dışı merkezlerde « Uluslararası Öğrenci Sınavı » (İÜYÖS) yapmaktadır.Uluslararası öğrenci kontenjanı YÖK tarafından sınırlı sayıda verilmektedir. Uygulanan bu sınav sonrası adayların tercihleri doğrultusunda sınavdan aldıkları puan sıralamasına göre İstanbul Üniversitesi ve Türkiye’deki çok sayıda üniversitede kayıt hakkı kazanmaktadırlar. Bu anlamda İÜYÖS bir yerleştirme sınavı olarak değerlendirilmektedir. 2014’te yapılan İÜYÖS sınavına 6000’in üzerinde öğrenci katılmıştır.
-Sınav 16 mayıs 2015’te tekrar yapılacaktır.

-Sınav Türkçe ve İngilizce dillerinde yapılacaktır.

-Sınav yeri : Fransa Paris’te olacaktır.

-Sınav sonuçlarını İstanbul Üniveristesi’nin yanı sıra Türkiye’deki 93 devlet ve özel üniversite yabancı uyruklu öğrenci yerleştirme başvuruları için geçerli kabul edilmektedir.

İlgilenen öğrencilerimiz aşağıda sunulan üniversitenin web sitesinden gerekli bilgileri alabilirler.

http://ogrenci.istanbul.edu.tr

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.