Türkiye Cumhuriyeti

Lyon Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

NÜFUS CÜZDANI FOTOĞRAFI HAKKINDA, 20.01.2017

NÜFUS CÜZDANI FOTOĞRAFI NASIL OLMALI

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tavsiye edilen vesikalık fotoğraf ebatı 50 mm x 60 mm olarak belirlenmiştir. Bu nedenle fotoğrafınız bu ebatta olmalıdır.

Fotoğrafın yüzünüzü tam olarak göstermesi gerekmektedir. Saçınızın yüzünüzü kapatmaması gerekmektedir.

Keskinlik ve kontrast ise fotoğrafçınız tarafından doğru şekilde ayarlanmalıdır. Yüzünüzü buğulu gösterecek şekilde olmamalıdır ve odak noktası tamamen yüzünüz olmalıdır.

Yüzünüzün tam görülebilmesi için aydınlatma çalışması da dikkatli yapılmalıdır. Çok aydınlık ve çok karanlık olmamalıdır.

Fotoğrafınızın arkaplanı desensiz ve sade bir renkte olmalıdır.

Fotoğrafınız görüntü kalitesi yüksek bir fotoğraf makinesiyle çekilmeli ve kaliteli bir kağıda basılmalıdır. Ayrıca zarar görmüş bir fotoğraf kullanılmamalıdır.

Nüfus cüzdanı için fotoğraf çekilirken yüz ifadeniz nötr yani ifadesiz olmalıdır. Yüzünüz dümdüz karşıya yani kameraya dönük olmalıdır ve boynunuz eğik olmamalıdır.

Gözleriniz tamamen kameraya odalanmalı ve kapalı olmamalıdır.

Numaralı gözlük dışında, güneş gözlüğü gibi aksesuarlar kullanılmamalıdır. Gözlüğünüz gözünüzün görünmesini engellememelidir. Şapka gibi saçınızın ve yüzünüzün görünmesini engelleyecek aksesuarlar da kullanılmamalıdır.

Tesettürlü kadınların ise başörtülerini takarken yüzlerini kapatacak şekilde takmamaları gerekmektedir.

Fotoğrafınızın eski bir tarihte değil yeni çekilmiş olması gerekmektedir.

Çocuklar ve bebekler için de yukarıdaki kurallar geçerlidir.